Archiwum dla Styczeń, 2009

Ponad milion kart kredytowych w Citi Handlowy!

Citi Handlowy jako piąty bank w Polsce pochwalić się może ponad milionem wydanych kart kredytowych.

 Warto w tym miejscu jednak wspomnieć, że banki informują wyłącznie o ilości wydanych kart,  z czego spora część może być wysłana w ramach centralnych akcji wysyłkowych albo rachunki tychże kart mogą być już nawet zamknięte…) 

Czołówka rankingu największych wydawców “kredytówek” przedstawia się następująco:

1) Cetelem Bank - 1,383mln szt.
2) GE Money Bank – 1,350 mln szt.
3) Lukas Bank – 1,285 mln szt.
4) PKO Bank Polski - 1,051 mln szt.
5) Citi Handlowy - 1,0 mln szt.

Podkreślić należy fakt, że czołowa trójka swój karciany biznes opiera głównie na wydawnictwie kart partnerskich (we współpracy ze marketami spożywczymi, budowlanymi,  perfumeriami itp.) albo wydawanych gratis do pozostałych produktów kredytowych.

Ktoś z Was posiada może kartę kredytową wydaną przez któregoś z graczy, który jest wg ostatnich dostępnych danych na podium?

Alior Bank: koniec 11% na Lokacie Overnight

 

Informacja pobrana z serwisu www.alior.pl

Od 31 stycznia 2009 r. ulegnie obniżeniu nominalne oprocentowanie Lokaty nocnej (overnight) z 11% do 9%,
co oznacza efektywny spadek oprocentowania dla np. kwoty 5.000 PLN
z 5,71% do 4,65% (oprocentowanie rzeczywiste dla konta osobistego z Lokatą nocną po uwzględnieniu podatku).

Aktualne stawki oprocentowania dostępne są na stronie internetowej banku.

Ciekawe kiedy pozostałe banki tak drastycznie obniżą oprocentowanie…

Kiedy oficjalnie PKO BP zakomunikuje zakup AIG Bank Polska?

Według nieoficjalnych informacji ze źródeł zbliżonych do pracowników grupy kapitałowej AIG w Polsce jutro ogłoszony zostanie komunikat o rozstrzygnięciu przetargu na zakup bankowej części AIG w naszym kraju. Co będzie ta informacja oznaczała w praktyce? PKO Bank Polski powróci triumfalnie na pozycję lidera polskiej bankowości, którą utracił na kilka miesięcy w związku z fuzją banków Pekao S.A. oraz części BPH. Zapewne doszłoby do tego nawet i bez zakupu przez kontrolowany wciąż w 51% udziałów przez Ministerstwo Skarbu Państwa krajowego giganta, przecież ostatnie kampanie depozytowe przyciągnęły do banku ogromną rzeszę nowych środków od klientów niezwiązanych dotychczas z PKO BP. Konkurencja może drżeć z powodu zakupu przez PKO BP najbardziej rentownego banku w Polsce wyspecjalizowanego w obsłudze i sprzedaży produktów głównie z rynku Consumer Finance.

Przyszło nam żyć w ciekawych czasach. Ciekawe która z przepowiadanych przez autora niniejszego blogu “przepowiednia” spełni się jako kolejna?

Wyższa kultura bankowości?

Wczoraj miałem wątpliwą przyjemność skontaktowania się z infolinią Alior Banku w sprawie możliwości zaciągnięcia pożyczki gotówkowej.

Rozmowa przebiegała bardzo monotonnie i wszystkie kwestie produktowe wychodziły ode mnie – nie było żadnej inicjatywy ze strony pracownika. Oczywiście rozumiem, że mogła być to osoba młoda, dopiero przyuczająca się do nowych obowiązków, aczkolwiek wprowadzanie klienta w błąd jest wysoce naganne (w tym przypadku mnie), że “aby wziąć pożyczkę trzeba założyć w banku ROR”, “można już ubezpieczyć pożyczkę, ale jeszcze nie wiem jakie sa warunki” czy “prowizja wynosi 3%” – w przypadku braku wiedzy w danym zakresie lepiej zapytać kogoś starszego stażem/przełożonego, a nie podawac informacje błędne…

To kolejna atrakcja rzekomo wyższej kultury bankowości Aliora, który wcześniej m.in. zafundował swoim klientom możliwość telefonicznego założenia rachunku bankowego (co trwała bagatela 45 minut!!!) czy dostarczenia dokumentów przez kuriera, który nie wiedział gdzie trzeba złożyć podpisy, jakie dokumenty zostawić klientowi etc. (swoją drogą czy naprawdę nikt mądry nie wpadł w Aliorze na pomysł, ażeby np. kolorowymi karteczkami zaznaczyć miejsca, w których klient powinien złożyć podpis…?)

Wiele do poprawy Panie i Panowie…

Nepotyzm w Polbanku EFG?

Jak wynika z doniesień prasowych, m.in. Gazety Wyborczej kierownictwo Polbanku EFG zobligowało wszystkich swoich pracowników do złożenia pisemnego oświadczenia w kwestii pozostawania w relacjach rodzinnych oraz zbliżonych do takowych (konkubinat, ex-partner życiowy itp.)  z innymi osobami zatrudnionymi w polskim oddziale greckiego banku.

Sytuacja jest o tyle bulwersująca, że w zgodnej opinii większości prawników pracodawca nie ma prawa żądać od pracownika złożenia tego rodzaju oświadczenia (podobnie jak np. o kwestie wyznawanej religii czy orientację seksualną) – sprawą zajął się już Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (GIODO).
Bank tłumaczy zaistniałą sytuację “wzrostem bezpieczeństwa wewnętrznego banku”, zaś zbulwersowani pracownicy mają czas na złożenie oświadczęń do końca stycznia br.  Z informacji udzielonych przez bank wynika, że za niezłożenie oświadczenia nieprzewidziane są żadne konsekwencje.

Pytanie ogólne brzmi: czy skala zjawiska w Polbanku była tak wielka, że bank zająl się ta sprawą oficjalnie? Może ktoś z Was, drodzy cztelnicy, wie coś więcej na ten temat? Czekam na informacje o podobnego rodzaju sprawach.

Obniżka stóp procentowych NBP o 0,75pp!

Informacja pobrana z witryny www.NBP.pl

27-01-2009  Komunikat prasowy z posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej w dniu 27 stycznia 2009 r.

W dniu 27 stycznia odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej.

Rada postanowiła obniżyć stopy procentowe NBP o 0,75 pkt. proc. do poziomu:

  • stopa referencyjna 4,25% w skali rocznej;
  • stopa lombardowa 5,75% w skali rocznej;
  • stopa depozytowa 2,75% w skali rocznej;
  • stopa redyskonta weksli 4,50% w skali rocznej.

Uchwała RPP wchodzi w życie 28 stycznia 2009 r.

Nieskromnie zaznaczę, że sprawdziły się zatem prognozy względem w/w obniżki stóp poczynione przez Autora niniejszego bloga :)

RPP, czyli czy Rada Pomoże Pożyczkobiorcom?

Większość z nas trzymać będzie dziś kciuki za odważną decyzję Rady Polityki Pieniężnej, która zbierając się jak co miesiąc, zadecyduje o wysokości stóp procentowych kredytów oferowanych przez Narodowy Bank Polski.

Z czym sie to wiąże dla kredytobiorców?

Otóż większość kredytów hipotecznych udzielonych w naszej rodzimej walucie, czyli złotym polskim skonstruowana jest w oparciu o marżę banku oraz o stawkę WIBOR. Wielki wpływ na poziom kształtowania się stawki WIBORu mają decyzje RPP. Co prawda nawet w przypadku obniżenia stóp procentowych banki (jeżeli w ogóle…) reagują z pewnym, zazwyczaj kilkutygodniowym opóźnieniem, jednak zawsze po jakimś czasie miesięczna naszego kredytu złotówkowego spada! Pozwolę sobie w tym miejscu na pewną dygresję – otóż nie zazdroszczę kredytobiorcom, którzy posiadają zobowiązania w dewizach i aktualnie przeżywają katusze związane z deprecjacją złotówki… Ciekawy wpis na ten temat znajduje się na www.zmniejszraty.pl

Mój typ na wtorek 27.01.2009 roku? -75pb.

Miłego dnia Wszystkim!

Zwolnienia w bankowości?

Coś co do niedawna wydawało się jeszcze nie do pomyślenia, teraz (niestety) nabiera coraz realniejszych kształtów. Dobrowolne zwolnienia (emerytalne), kończące się a nieprzedłużane umowy o pracę na czas określony, wstrzymany nabór nowych pracowników, deklaracje Prezesów o odejściu z pracy kilkuset pracowników, spowolnienie w rozbudowywaniu sieci sprzedaży itd.
Na ogłoszenia o pracę przychodzi coraz więcej anonsów, powracają czasy gdy to pracodawca a nie pracownik rządzi regułami gry. Presja wzrostu płacy nagle zniknęła, w urzędach pracy coraz więcej petentów… Recesja witana jest w Polsce z niedowierzaniem, ale otwartym pozostaje już jedynie pytanie jak (a nie czy…) duże będzie miała kształty w Polsce.. Kryzysie precz! Ale jak?

Najdziwniejsze nazwy prowizji i opłat bankowych

Niniejszym ogłaszam konkurs na najgłupszą nazwę opłaty/prowizji pobieranej przez banki. Nad nagrodą jeszcze pomyślę, może będzie to sprezentowanie laureatowi kwoty przypadającej na daną daninę?

Poniżej moi faworyci:

1) Prowizja przygotowawcza (Bank Millennium)
2) Prowizja za administrowanie zabezpieczeniem spłaty kredytu w formie ubezpieczenia (BGŻ)
3) Sprawdzenie dostępnych środków na ROR w sieci własnej bankomatów (BZ WBK)
4) Bankowy rachunek nieoszczędnościowy dla osób fizycznych nie prowdzących działalności gospodarczej [rachunki otwierane do dnia 14 lipca 2005] (PKO BP)
5) Za wystawione zezwolenia na wykreślenie z księgi wieczystej zabezpieczonych hipotecznie wierzytelności z tytułu pożyczek udzielonych przez zlikwidowane instytucje kredytowe w zakresie udzielonego pełnomocnictwa przez Ministra Finansów (PKO BP)
6) Przedpłaty na nabycie samochodów osobowych – cesja praw do rachunku przedpłaty na nabycie samochodu osobowego (PKO BP)
7) Prowizja za przeliczenie wysokości rat kapitałowych, kapitałowo-odsetkowych i/lub skrócenie okresu kredytowania przy cześniejszej spłacie części kredytu (Pekao S.A.)
8 ) Opłata administracyjna stanowiąca koszt pozyskania danych [w zależności od rzeczywistych kosztow] (Eurobank)

i tak dalej…

Czekam na Wasze propozycje.

Ubezpieczenia do pożyczek/kredytów gotówkowych

Kto nie musi niech się strzeże! Banki kusząc niższym oprocentowaniem nominalnym pożyczki/kredytu gotówkowego w przypadku skorzystania z oferowanego do produktu ubezpieczenia de facto pobierają od nas dodatkową opłatę w postaci składki ubezpieczeniowej (nieujmowane w kosztach branych pod uwagę przy wyliczaniu Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania). Tajemnicą poliszynela jest to jak znikomy odsetek klientów, którzy zgłaszają wystąpienie zdarzenia, przed którym rzekomo chroni ubezpieczenie, którym rzeczywiście wypłacane są środki. Są to promile całkowitej ilości ubezpieczonych!!! Składka zazwyczaj pobierana jest z góry za cały okres kredytowania, a jej wysokość stanowi iloczyn ilości rat pożyczki/kredytu oraz wspólczynnik określany przez bank jako część kwoty udzielonej kwoty (najczęściej około 0,3% kwoty). Zdarzają się więc przypadki, że ubezpieczenie to (kredytowane, czyli mamy wicej do spłaty) stanowi nawet 15% kwoty pożyczki/kredytu!!! Oczywiście w przypadku wcześniejszej spłaty mamy prawo (niewielu z niego jednak korzysta…) do zwrotu składki za niewykorzystany okres ochrony (analogicznie jak w AC samochodu). Strzeżmy się więc atrakcyjnych pakietów ubezpieczeniowych.